^Powrót do Góry
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Facebook

Statystyki

191104
Dzisiaj
Wczoraj
Tego tygodnia
Ostatniego tygodnia
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Od początku
22
7
84
174748
352
290
191104

Twój IP: 44.221.70.232
Czas: 2024-05-19 12:06:32

Metoda Tomatisa

 Asia po raz pierwszy korzystała z Metody Tomatisa w dniach od 30 kwietnia 2012 do 17 maja 2012 roku. Słuchała specjalnie przygotowany dla niej materiał dwie godziny dziennie, szczególnie podobały jej się chorały gregoriańskie. Muszę przyznać, że była bardzo dzielna i spokojnie wytrzymywała cały ten czas w słuchawkach na uszach, choć widać było, że momentami było jej ciężko. Drugi etap przypadł nam na początek wakacji tzn. od 9 do 27 lipca 2012 roku. W pierwszym etapie Asia słuchała utworów wprowadzających do tego typu terapii, głównie rozluźniających i wyciszających. Lecz tym razem była to już muzyka bardziej skomplikowana nastawiona głównie na słuchanie częstotliwości z pasma mowy. Joasia w trakcie terapii Tomatisa miała prowadzone zajęcia rozluźniające, masażyki, oglądała ulubione książeczki z postaciami z bajek, układała puzzle, rysowała, wykonywała proste ćwiczenia edukacyjne, jednak najbardziej przypadło jej do gustu malowanie rękoma farbami na dużym brystolu. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które są dostępne pod szczegółowym opisem metody. Oczywiście cała terapia odbywała się w Słupsku w Gabinecie Wspomagania Rozwoju Dziecka „Kamyczek”. Myślę, że Asia była zadowolona z terapii ponieważ bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach, zawsze z uśmiechem wchodziła do gabinetu Pani Maji , co najważniejsze chciała słuchać muzyki i wykonywała polecenia. Następny etap odbędzie się po półrocznej przerwie.Koszt 15-dniowej terapii to 1800 zł (cykl 30 godzin) + koszty dojazdu.


OPIS SPRZĘTU DZIĘKI KTÓREMU JOASIA MOGŁA KORZYSTAĆ Z TERAPII

SOLISTEN nowy sprzęt Metody Tomatisa

SOLISTEN jest innowacyjnym urządzeniem do dźwiękowej stymulacji sensorycznej, stanowiącej rezultat METODY TOMATISA.

 
Od momentu opracowania przez Alfreda Tomatisa, w latach 40-tych XX wieku, Metoda Tomatisa zdołała pomóc milionom dzieci, nastolatków i dorosłych, poprzez tzw. Edukację Słuchową, na której jest oparta.
Obecnie Metoda Tomatisa jest efektywnie stosowana w ponad 400 prywatnych gabinetach, szkołach oraz różnego rodzaju instytucjach. Niestety, z powodu przyczyn takich jak duże odległości, problemy z dojazdem czy też brak czasu, spowodowanym koniecznością uczestniczenia w zajęciach szkolnych, wielu ludzi wciąż nie ma możliwości pełnego korzystania z dobrodziejstw, oferowanych przez Metodę Tomatisa.
Zdając sobie doskonale sprawę z takiego stanu rzeczy, w firmie Tomatis Developpement już od wielu lat pracowano nad możliwością udostępnienia Metody Tomatisa, lub choćby pewnej jej części osobom, które z jakiejś przyczyny nie mogą korzystać z niej w specjalistycznych gabinetach prywatnych. Ważne było również, by używanie Metody Tomatisa, nawet poza takowymi gabinetami, odbywało się pod nadzorem wykwalifikowanego konsultanta.
Dziś można zaprezentować najnowsze osiągnięcie, Solisten. Jest to niewielkie, lekkie i niezwykle poręczne przenośne urządzenie, zaprojektowane przez firmę Tomatis Developpement, opierające swą skuteczność na tzw. Efekcie Tomatisa.

Jak działa Solisten ?

Proces wykorzystany w urządzeniu Solisten nazywany jest „bramkowaniem elektronicznym z Efektem Tomatisa”. Chodzi w nim o system stworzony w celu osiągnięcia kontrastu percepcyjnego przy pomocy podwójnego modyfikowania dźwięku w warstwie brzmieniowej oraz w jego intensywności. Poprzez naturalny odruch, mięśnie ucha uaktywniają się w wyniku tego kontrastu i stymulują system przedsionkowy, nerwowy oraz mózg. W wyniku oddziaływania efektu Tomatisa mózg w naturalny sposób uzyskuje możliwość poprawnej interpretacji bodźca sensorycznego, a tym samym uczy się słuchać go lepiej. Ponadto, słuchawki Solisten wyposażone są w unikalny system przewodnictwa kostnego.Dźwięk jest w ten sposób przekazywany do mózgu kanałem słuchawkowym- drogą powietrzną, ale także poprzez wibracje w górnej części czaszki. Dzięki temu systemowi, mózg otrzymuje informację dwukrotnie, co ułatwia jej analizę i opracowanie.
Po sesjach słuchowych, system audialny, nerwowy i mózgowy, są w stanie odtworzyć - zgeneralizować pracę przeprowadzoną z urządzeniem.


Solisten powstał po to, żeby pomóc w zastosowaniu Metody Tomatisa w wielu dziedzinach takich, jak:
· Zakłócenia w uczeniu się i w opanowaniu języka
· Problemy z koncentracją
· Zakłócenia afektywne i emocjonalne
· Zakłócenia w komunikowaniu się
· Rozwój osobowości i samopoczucie
· Poprawa jakości głosu i muzykalności
· Przygotowanie do porodu
· Zdobywanie kompetencji do uczenia się języków obcych

Solisten zawiera kilka specjalistycznych programów muzycznych nastawionych na terapię określonych trudności.
Asia korzystała z 2 programów muzycznych, zawierających między innymi utwory takie jak:

- Chorały Gregoriańskie, których używa się do wyregulowania pracy układu neurowegetatywnego.
- muzykę Mozarta, pełnozakresowa muzyka (bez filtra), podstawowe źródło dostarczające mnóstwa energii i poprawiającą koncentrację.
- muzyka z pasma częstotliwości od 500 Hz wzwyż, nastawionej na stymulowanie stref językowych

Taka terapia wpływa korzystnie na:

- opóźnienia językowe,
- rozwija procesy percepcji i analizy mowy,
- poprawia koncentrację uwagi i zapamiętywanie,
- rozwija chęć komunikacji,
- wpływa pozytywnie na problemy motoryczne (koordynacja, planowanie ruchu, napięcie mięśniowe, rytm, postura).

Certyfikaty

Prawo do stosowania Metody Tomatisa oraz zgodę na używanie nazwy Metody mają osoby i ośrodki zaaprobowane przez Tomatis Developpement SA, organizację nadzorującą Metodę Tomatisa na świecie.
Kwalifikacje terapeuty można sprawdzić poprzez rekomendację na stronie: www.tomatis.com

 
Krótki opis Metody Tomatisa
Stymulacja Audio-Psycho-Lingwistyczna

Alfred Tomatis był francuskim otolaryngologiem, który od lat 40-tych XX wieku prowadził badania nad związkiem pomiędzy słuchem, mową i językiem. W oparciu o swoje obserwacje sformułował prawo, zwane pierwszym prawem Tomatisa: głos zawiera jedynie te częstotliwości, które słyszy ucho. W uproszczeniu można powiedzieć, iż oznacza to, że aby prawidłowo kontrolować głos i mowę, trzeba umieć słuchać samego siebie. Z pierwszego prawa wynika drugie prawo: modyfikacja sposobu słuchania prowadzi do zmian w głosie.
Terapia zaburzeń mowy i głosu jest często trudna, a jej efekty są niepewne. Dlatego poszukuje się wciąż nowych metod, które mogłyby zwiększyć skuteczność stosowanych obecnie sposobów terapii. Jedną z takich metod jest Metoda Tomatisa. Nasz narząd słuchu pozwala komunikować się z otoczeniem i to, co słyszymy wpływa na kształtowanie się naszego głosu i mowy. Sposób działania narządu słuchu ma również wpływ na przyswajanie sobie umiejętności czytania, pisania, a nawet na postawę ciała, koordynację ruchów i stany emocjonalne.
Tomatis uważał, iż ucho ludzkie jest pewnego rodzaju „dynamem” dostarczającym energii naszemu mózgowi. Słuchanie pewnego rodzaju dźwięków działa pobudzająco na mózg, przygotowując go do aktywności. Szczególnie korzystne dla naszego organizmu są dźwięki zawierające dużo składowych o wysokiej częstotliwości. Taką cechę mają pewne rodzaje muzyki, np. Mozarta lub chorały gregoriańskie. Są one wykorzystywane w terapii Metodą Tomatisa.

Słyszenie a słuchanie

Tomatis zauważył, że słyszenie nie jest jednoznaczne ze słuchaniem. Słyszenie jest procesem biernym i zależy od naszego narządu słuchu. Jeśli jest on uszkodzony możemy mieć problemy ze słyszeniem dźwięków. Słuchanie (uwaga słuchowa) jest procesem aktywnym. Można powiedzieć, że jest to umiejętność świadomego odbierania bodźców dźwiękowych i czerpania z nich informacji. Rozwija się przez całe życie człowieka. Osoby z zaburzeniami uwagi słuchowej wydają się czasem puszczać informacje „koło uszu”- trzeba im np. kilkakrotnie powtarzać pytania lub polecenia, często bywa tak u osób chorujących na autyzm.

Lateralizacja słuchowa

Ważną rolę w procesie słuchania odgrywa tzw. lateralizacja słuchowa. Okazuje się, że prawe ucho słucha w nieco inny sposób niż ucho lewe. Wynika to z faktu, że prawa i lewa półkula naszego mózgu zawiadują innymi umiejętnościami. Lewa półkula nazywana jest racjonalną, w niej u większości osób znajdują się ośrodki mowy. Prawa półkula zwana jest emocjonalną i niewerbalną. Według Tomatisa prawidłową, fizjologiczną lateralizacją jest lateralizacja prawouszna. O ile osoby prawouszne odbierają przede wszystkim treść wypowiedzi (co jest korzystne podczas komunikowania się), to osoba lewouszna w pierwszej chwili zupełnie nieświadomie zwraca uwagę na zabarwienie emocjonalne wypowiedzi. Tomatis uważał, że lewouszność może predysponować do wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń głosu i mowy.

Terapia Metodą Tomatisa

Trening polega na słuchaniu przez specjalne słuchawki odpowiednio dobranego materiału dźwiękowego. Dźwięki podawane są zarówno drogą kostną jak i powietrzną. Taki sposób podawania dźwięków pozwala na „ćwiczenie” ucha w taki sposób, aby mogło pracować bez zakłóceń. Stymulacja z wykorzystaniem Metody Tomatisa odbywa się poprzez dźwięki o określonej, wysokiej częstotliwości; dźwięki te są odpowiednio filtrowane. Podczas treningu, który składa się z kilku faz, indywidualnie dobrany materiał dźwiękowy dociera do pacjenta drogą powietrzną i kostną. Podczas trwania sesji można rozmawiać, rysować, grać w gry planszowe i logiczne, bawić się lub spać. Cały trening składa się z kilku faz od bardzo intensywnego pobudzenia dźwiękowego inicjującego terapię do aktywnego udziału pacjenta. Każda sesja treningu trwa 15 dni. Po pierwszej sesji następuje miesięczna przerwa, a po następnej 3-6 miesięcy. Przerwy w terapii są potrzebne na stabilizację uruchomionych dla mózgu możliwości.
Metoda Tomatisa pozwala polepszyć umiejętności kontroli słuchowej. Nie zastępuje terapii logopedycznej, psychologicznej lub foniatrycznej, lecz jest ich uzupełnieniem i wpływa na zwiększenie ich skuteczności. Może być prowadzona jedynie przez wykwalifikowanego terapeutę posiadającego certyfikat ukończenia kursu.

Więcej informacji dotyczących Metody Tomatisa można znaleźć na stronach internetowych:
www.ifps.org.pl, www.tomatis.com

m_DSC03376
m_DSC03384
m_DSC03396
m_DSC03409
m_DSC03410
m_DSC03412
m_DSC03415
m_DSC03419
m_DSC03421
m_DSC03432
m_DSC03441
m_DSC03448
m_DSC03452
m_DSC03464
m_DSC03467
m_DSC03469
m_DSC03471
m_DSC03474
m_DSC03494
m_DSC03505
m_DSC03512
m_DSC03517
m_DSC03523
m_DSC03526
m_DSC03527
m_DSC03545
m_DSC03549
m_DSC03556
m_usmiech
01/29 
start stop bwd fwd

Copyright © 2013. Autystyczna Asia Rights Reserved.