Już od trzech lat co trzy miesiące korzystamy z turnusów niestacjonarnych, które są prowadzone przez Fundację " Nadzieja" w Słupsku. Turnus rehabilitacyjny trwa 10 dni. W czasie trwania turnusu z Asią są prowadzone takie zajęcia jak:
" Hipoterapia,
" Kinezyterapia,
" Stymulacja polisensoryczna w Sali Doświadczania Świata,
" Masaż,
" Terapia czaszkowo-krzyżowa.
Joasia bardzo chętnie korzysta z tego rodzaju terapii. Jedyną przeszkodą dla nas są codzienne dojazdy do fundacji! Wiąże się to ogromnymi kosztami. Jest to trasa ok. 60 km w jedną stronę, dzienny koszt to ok. 50zł.
Fundacja Dla Dzieci Niepełnosprawnych "Nadzieja"
76-200 Słupsk, ul. Kaszubska 50
Tel. 59 842 65 31, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.fundacjanadzieja.slupsk.pl.
Trochę więcej o wspomnianych terapiach:
* Kinezyterapia to leczenie ruchem. Inne, mniej profesjonalne określenia, to gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. Kinezyterapia jest jedną z metod fizjoterapii. Więcej na stronie www.ravopt.phg.pl/prod03.htm.
* Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności przy pomocy konia i jazdy konnej, daje ona wiele możliwości terapeutycznych, należy do nich przede wszystkim kontakt z żywym zwierzęciem mający ogromny wpływ na rozwój emocji, budowanie więzi społecznych oraz zaspakajanie potrzeby lub nabywanie umiejętności dawania czegoś od siebie i opiekowania się kimś. Umożliwia ona kontakt z przyrodą i przebywanie w zupełnie nowym środowisku, zdobywanie nowych, specjalnych umiejętności ruchowych, które mogą podnieść wartość dziecka przede wszystkim w jego własnych oczach. Obejmuje wszelkie działania mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności poprzez wykorzystanie jazdy konnej i kontaktu z koniem.
* Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki i kości krzyżowej w celu rozluźnienia tkanki łącznej i wyrównania rytmu płynu mózgowo-rdzeniowego. Poprzez delikatny dotyk terapeuta równoważy nieprawidłowe napięcia w mięśniach i podwięziach. Terapia zmniejsza napięcie spastyczne u dzieci z porażeniem mózgowym, poprawia krążenie i pracę układu limfatycznego. Ponadto stosuje się ją w przypadku kłopotów z koncentracją, problemów ze stresem, depresją, kłopotów w szkole z nauką i w przypadku wszelkich urazów powypadkowych.
* Sala doświadczania Świata jest miejscem zabawy, rekreacyjnej i wielozmysłowej dla osób z niepełnosprawnościami, które zapewnia im stymulację i odprężenie za pomocą zapachu, dotyku, dźwięku, koloru i światła. Oddziałuje korzystnie na poznawcze, zmysłowe i fizyczne niepełnosprawności i umożliwia odprężenie lub stymulację. Pozwala na chłonięcie, badanie i kontrolowanie szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przystępnym otoczeniu. Zwiększa poczucie zaufania i odprężenia! W bezpiecznym wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły są pobudzone muzyką , efektami świetlnymi i łagodnymi wibracjami. Pozytywne działania przenoszą się na inne sytuacje, w konsekwencji stymulacja i interakcja prowadzą do poprawy komunikacji. Każdy potrzebuje odprężenia i uczucia przyjemności, także ludzie z niepełnosprawnościami.